

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Height - Seated (Max) | 1.55 mm |
| Length | 2.286 mm |
| Width | 1.7 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Case Code (Imperial) | 0805 |
| Case Code (Metric) | 2012 |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic, Wirewound |
| Height | 1.6 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 1.73 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 30 MHz |
| Type | Wirewound |
| Q Factor | 10 |
| Current Rating | 98 mA |
| DC Resistance (DCR) | 4.7 Ω |
| Test Frequency | 2.5 MHz |
| Shielding | Unshielded |
| Inductance | 10 µH |
| Core Material | Ferrite |
| inductance tolerance | 5 % |
| Max DC Current | 98 mA |
Stock: 147
Distributors
pcbx
Unit Price$0.14375
Ext.Price$0.14375
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.14375 | $0.14375 |
| 10 | $0.12075 | $1.20750 |
| 50 | $0.10957 | $5.47850 |
| 100 | $0.09942 | $9.94200 |
| 500 | $0.09013 | $45.06500 |
| 1000 | $0.08170 | $81.70000 |
